Program

From Maics2011

Jump to: navigation, search

[DRAFT] We are still finalizing the program. Some change may still occur.

TELECONFERENCE PRESENTERS: Please be aware of the time zone -- EDT (Eastern Daylight Time). See this for more details.

Please note that the 20 minute presentation includes questions and answers. Below (Tele) denote "Teleconference presentation". The posters in the LEARNING AND CLASSIFICATION session will be displayed Saturday afternoon and the authors will be presenting the posters during coffee breaks.

Saturday, April 16, 2011

8:00 - 8:45 Conference Registration

8:45 - 9:00 Opening Session

9:00 - 9:45 OMRON INVITED PLENARY LECTURE

Chairs: Anca Ralescu and Atsushi Inoue

9:45 - 10:00 Coffee Break

10:00 - 11:20 COGNITIVE SCIENCE SOCIETY SPECIAL SESSION FOR BEST STUDENT PAPER AWARD

Chair: Sofia Visa

  • 10:00(Tele) Brian Zier and Atsushi Inoue, Fuzzy Relational Visualization for Decision Support
  • 10:20(Tele) Scott Vanderbeck, Joseph Bockhorst and Chad Oldfather, A Machine Learning Approach to Identifying Sections in Legal Briefs
  • 10:40 Cristian Moldovan, Vasile Rus and Arthur C. Graesser, Automated Speech Act Classification For Online Chat
  • 11:00 Augustine S. Nsang and Anca Ralescu, A Study of Query-Based Dimensionality Reduction

11:20 - 11:35 Coffee Break

11:35 - 12:35 EXPERT SYSTEMS AND FUZZY LOGIC

Chair: Dale Courte

  • 11:35(Tele) Andrew Laughlin, Joshua Olson, Donny Simpson and Atsushi Inoue, Page Ranking Refinement Using Fuzzy Sets and Logic
  • 11:55 Joseph M. McQuighan and Robert J. Hammell II, Computational Intelligence for Project Scope
  • 12:15 Ethan White and Lawrence J. Mazlack, Discovering Causality in Suicide Notes Using Fuzzy Cognitive Maps

12:35 - 1:35 Lunch Break

1:35 - 2:55 AGENT SYSTEMS AND EVOLUTIONARY ALGORITHMS

Chair: Alina Lazar

  • 1:35 James Benze and Jennifer Seitzer, Robotic Dancing: Exploring Agents that use a Stratified Perceive-Decide-Act Cycle of Interaction
  • 1:55 Andrew Giese and Jennifer Seitzer, Using a Genetic Algorithm to Evolve a D* Search Heuristic
  • 2:15 Peter P. Wakabi-Waiswa and Venansius Baryamureeba, Mining High Quality Association Rules Using Genetic Algorithms
  • 2:35 Harika Korukonda and Carla Purdy, Support for Agent Based Simulation of Biomolecular Systems

2:55 - 3:10 Coffee Break

3:10 - 4:10 SPECIAL SESSION IN BIOMETRICS 1

Chair: Gerry Dozier

  • 3:10 Aniesha Alford, Khary Popplewell, Gerry Dozier, Kelvin Bryant, John Kelly, Josh Adams, Tamirat Abegaz and Joseph Shelton, GEFeWS: A Hybrid Genetic-Based Feature Weighting and Selection Algorithm for Multi-Biometric Recognition
  • 3:30 James S. Doyle, Jr. and Patrick J. Flynn, Iris Quality in an Operational Context
  • 3:50 Ryan Connaughton, Kevin W. Bowyer and Patrick Flynn, Fusion of Face and Iris Biometrics from a Stand-Off Video Sensor

4:10 - 4:25 Coffee Break

4:25 - 5:45 LEARNING AND CLASSIFICATION

Chair: Carla Purdy

  • 4:25 Alina Lazar and Bradley A. Shellito, The Classification of Imbalanced Spatial Data
  • 4:45 Patrick Paulson, Thomas E. Carroll, Chitra Sivaraman, Peter Neorr, Stephen D. Unwin and Shamina Hossain, Simplifying Probability Elicitation and Uncertainty Modeling in Bayesian Networks
  • 5:05 Sofia Visa, Brian Ramsay, Anca Ralescu and Esther van der Knaap, Confusion Matrix-based Feature Selection
  • 5:25 Haiyun Bian, A Preliminary Study on Clustering Student Learning Data
  • (Poster) Hareendra Minimadugu and Anca Ralescu, A Qualitative Analysis of Edge Closure in Information Networks
  • (Poster) Swathi Seethakkagari and Anca Ralescu, Identifying Interesting Postings on Social Media Sites
  • (Poster) Matthew Lambert, Bennjamin Snyder and Sofia Visa, Attribute Selection and Classification for Tomato Fruit Data - That's a RELIEF!
  • (Poster) Joshua Thomas, Jacob Haning, Yanlong Hu and Sofia Visa, Feed Forward Artificial Neural Networks Applied to Tomato Data Calssification
  • (Poster) Michael Janning, Mohammad Ahmad and Sofia Visa, Learning Morphological Data of Tomato Fruits - Analysis of Variance and k-Nearest Neighbors

5:45 - 6:00 Coffee Break

6:00 - 7:00 SCIENTIFIC COMPUTING AND APPLICATIONS

Chair: Mihaela Malita

  • 6:00 Istvan Lorentz, Mihaela Malita and Razvan Andonie, Evolutionary Computation on the Connex Architecture
  • 6:20 Joseph Phillips, Towards a Technique of Incorporating Domain Knowledge for Unit Conversion in Scientific Reasoning Systems
  • 6:40 Gustavo Rodriguez, David Francis, Esther van der Knaap, Jaymie Strecker, Itai Njanji, Josh Thomas, and Atticus Jack, New Features and Many Improvements to Analyze Morphology and Color of Digitalized Plant Organs Are Available in Tomato Analyzer 3.0

7:30 - 10:00 Conference Dinner at the Kingsgate Marriott Restaurant (Banquet)

Sunday, April 17, 2011

8:00 - 9:00 Conference Registration

9:00 - 10:00 INFORMATION RETRIEVAL

Chair: Jennifer Seitzer

  • 9:00(Tele) Stanislav Ustymenko and Daniel G. Schwartz , Towards Agent-Oriented Knowledge Base Maintenance for Description Logic ALCN
  • 9:20 Tracey Hughes and Cameron Hughes, Extracting Micro Ontologies from Interrogative Domains For Epistemic Agents
  • 9:40 Whitney R. Vandiver, An Ontological Semantic Account of Relative Quantification in English

10:00 - 10:15 Coffee Break

10:15-11:35 INTELLIGENT SYSTEMS

Chair: Dana Vrajitoru

  • 10:15(Tele) Farzad Amirjavid, Kevin Bouchard, Abdenour Bouzouane, Bruno Bouchard, Spatiotemporal knowledge representation and reasoning under uncertainty for action recognition in smart homes
  • 10:35(Tele) Shiva Vafadar and Ahmad Abdollahzadeh Barfourosh, Characteristics of Computational Intelligence (Quantitative Approach)
  • 10:55(Tele) Isaac Schlittenhart, Jason Winters, Kyle Springer and Atsushi Inoue, Toward Robust Features for Remote Audio-Visual Classroom
  • 11:15 Sadhana K. Chidrawar and Balasaheb M. Patre, Hybrid Direct Neural Network Controller With Linear Feedback Compensator

11:35 - 11:50 Coffee Break

11:50 - 12:50 SPECIAL SESSION IN BIOMETRICS 2

Chair: Gerry Dozier

  • 11:50 Joseph Shelton, Gerry Dozier, Kelvin Bryant, Lasanio Smalls, Joshua Adams, Khary Popplewell, Tamirat Abegaz, Damon L. Woodard and Karl Ricanek, Comparison of Genetic-based Feature Extraction Methods for Facial Recognition
  • 12:10 Tamirat Abegaz, Gerry Dozier, Kelvin Bryant, Joshua Adams, Brandon Baker, Joseph Shelton, Karl Ricanek and Damon L. Woodard, Genetic-Based Selection and Weighting for LBP, oLBP, and Eigenface Feature Extraction
  • 12:30 Stephen Lagree and Kevin W. Bowyer, Ethnicity Prediction Based on Iris Texture Features

12:50 - 1:00 Closing Session

>>>END OF PROGRAM<<<

Personal tools